دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی عنوان کرد: در حال حاضر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی حدود 16‌میلیون دلار به فرودگاه نجف بد هکار هستند.

مقصود اسعدی سامانی در پاسخ به سوال خبرنگار سرویس هوایی تین‌نیوز مبنی بر این‌که آیا پیش‌بینی کاهش مسافران که از طریق حمل‌ونقل هوایی عازم عتبات خواهند شد را با توجه به افزایش 60‌درصدی بلیت اربعین، کرده‌اید؟ توضیح داد: در حال حاضر نمی‌توان در این رابطه اظهارنظری کرد این در حالی است که از ابتدای سال 97 ما شاهد کاهش سفرهای هوایی به‌طور کلی بوده‌ایم.

وی در ادامه افزود: آمار سه ماه اول سال 97 کاهش هشت‌درصدی جابه‌جایی مسافران از طریق حمل‌ونقل هوایی را نشان می‌دهد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان این‌که در سال 96 حدود 106 هزار نفر عازم عتبات شده‌اند، بیان کرد: در ایام اربعین در هر دو پرواز، تنها یک پرواز برای شرکت هواپیمایی توجیه اقتصادی دارد. یعنی در آغاز پروازهای اربعین ایرلاین‌ها زمانی که مسافران را می‌برند به ناچار با پرواز خالی بازمی‌گردند و در زمانی بازگشت نیز هواپیما خالی به عتبات می‌رود و مسافران را بازمی‌گردند.

او با تاکید بر این مسئله که قیمت بلیت اربعین بر اساس نرخ هشت‌هزار تومان محاسبه شده است، بیان کرد: در حالی نرخ بلیت اربعین بر اساس هشت‌هزار تومان محاسبه شده است که ایرلاین‌ها نتوانسته‌اند از سامانه نیما ارز بگیرند.

اسعدی سامانی به مشکلات ایرلاین‌ها در فرودگاه‌های عراق اشاره کرد و گفت: اخیرا اقدام جدیدی در فرودگاه‌های عراق شامل فرودگاه بغداد و نجف صورت گرفته است مبنی برافزایش خدمات فرودگاهی که باعث افزایش هزینه شرکت‌های هواپیمایی شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا هم‌چنان ایرلاین‌ها ایرانی به فرودگاه‌های عراق بدهکار هستند توضیح داد: بله، در حال حاضر نیز شرکت‌های هواپیمایی ما حدود 16‌میلیون دلار به فرودگاه نجف بدهکار هستند.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی خاطرنشان کرد: ایرلاین‌ها برای تسویه بدهی خود به فرودگاه نجف پیگیر هستند تا بتوانند از بانک مرکزی ارز بگیرند. هم‌اکنون برخی از ایرلاین‌ها به دلیل اینکه نتوانسته‌اند بدهی خود را تسویه کنند در فرودگاه نجف با محدودیت‌هایی مواجه شده‌اند.